Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zaloguj się z Facebook Zaloguj się przy pomocy Twittera

In this Discussion

Uwaga kradzieże w Zakręcie - jak przeciwdziałać?

Szanowni Mieszkańcy
W związku z pojawiającymi się kradzieżami w naszej miejscowości proszę zwracajmy uwagę na nasze otoczenie. Pilnujmy się po sąsiedzku i informujmy o niepokojących sytuacjach. W dobie telefonów komórkowych, kamer, i aparatów możemy zarejestrować istotne dowody, czy odstraszyć złodziei. Zastanawiam się czy nie umieścić informacji na stronie głównej.

Komentarz

 • Żaden złodziej zazwyczaj nie decyduje się na wejście do mieszkania na tzw. "żywioł". Byłoby to z jego strony co najmniej nierozsądne. Złodzieje zazwyczaj długo przygotowują się do planowanego rabunku. Po pierwsze upatrują sobie ofiarę - często taką, która zamieszkuje w pięknym domu wybudowanym z rozmachem. Często świadczy to o zamożności ofiary. Kiedy cel jest określony - włamywacz nawet tygodniami potrafi obserwować swoją ofiarę tak, aby poznać jej cykliczne zachowania.

  Dlatego też, jeśli jest to możliwe powinniśmy ograniczyć rutynowe wyjścia z domu o tej samej porze i powroty o jednakowej godzinie. Jeśli mamy możliwość np. wyjścia z pracy to zajrzyjmy do domu w środku dnia - z pewnością zdekoncentruje to ewentualnego rabusia.
  1
  Jeśli wychodzimy z domu wieczorami- zainstalujmy małą lampkę, która może imitować czyjąś obecność w domu. Nigdy nie gaśmy wszystkich świateł. Jeśli chcemy możemy również pozostawić np. włączone radio.
  2
  Już przy budowie domu warto pomyśleć o ewentualnych włamywaczach. Należy zainwestować w odpowiednie ogrodzenie i oświetlenie. Dobrze sprawdzi się oświetlenie na foto-komórkę. Dzięki niemu z pewnością uda nam się zaskoczyć włamywacza i wprowadzić go w niepewność. Starajmy się na naszej posesji unikać miejsc idealnych na kryjówkę, bo w innym wypadku wzrasta prawdopodobieństwo, że przyczajony włamywacz napadnie na nas, kiedy nawet nie będziemy się tego spodziewać.
  3
  Dobrym rozwiązaniem jest pies stróżujący. Nie musi to być duży, agresywny pies. Chodzi głównie o to, że zwierzęta te zazwyczaj robią dużo hałasu widząc nieznajomą osobę wchodzącą do domu i tym samym płoszą ewentualnych włamywaczy. Małe pieski również potrafią być bardzo groźne.
  4
  Warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dziś mamy do dyspozycji całe mnóstwo gadżetów - od systemów alarmowych, poprzez zabezpieczające kody-klucze-szyfry po mini-kamery ukryte w maskotkach. Takie systemy pozwolą nam szubko namierzyć złodzieja jeśli już padniemy ofiarą włamania.
  5
  Kiedy wyjeżdżamy na dłużej, nigdy nie rozpowiadajmy na prawo i lewo o naszym wyjeździe. Włamywacze z niecierpliwością czekają na okresy letnie i świąteczne, kiedy ludzie masowo wyjeżdżają z domów. Kiedy musisz wyjechać na dłużej poproś rodzinę lub zaufanych znajomych aby zaglądali do Twojego miejsca zamieszkania, czy aby wszystko jest w porządku. Jeśli masz zaufanych sąsiadów - powiadom ich o swoim wyjeździe a oni z pewnością zwrócą większą uwagę na Twoich gości.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.